Інформаційний бюлетень. Офіс MHHRI Ukraine в Осло, досягнення у 2023/2024 рр.

Newsletter No. 4 September 2024

09.09 2024

Огляд змісту:
Запрошення від Norwegian Peoples aid
Співпраця з MART  2023
Співпраця з Department of Psychology, University of Oslo
Співпраця з Norwegian Refugee council
Співпраця з Global Mental Health Network Norway
Співпраця з Amnesty Norway and Norwegian Peoples aid
Співпраця з Norsk-Ukrainsk Hjelpeorganisasjon
Співпраця з Children and War foundation


Шановні колеги!

Після двох з половиною років війни в Україні ми продовжуємо нашу діяльність, спрямовану на покращення життя українців в Україні, сусідніх регіонах та Норвегії. Наша увага зосереджена на зміцненні підтримки психічного здоров’я та сприянні відновленню в Україні. За підтримки нашого українського офісу на чолі з Анною Федіною ми досягли значних результатів, які матимуть тривалий вплив. Ми щиро вдячні за ваші внески — будь то фінансова підтримка, експертиза чи час.

Ваша підтримка була надзвичайно  важливою для наших зусиль з надання допомоги помічникам, які працюють в Україні та за її межами. Важливо, щоб ми продовжували привертати увагу та підтримувати допомогу для України в цей непростий час.  У цьому інформаційному бюлетені ми пропонуємо короткий огляд наших досягнень за 2023/2024 роки.

Запрошення від Norwegian Peoples aid
Жінки під час війни:  зустріч з Мартою Чумало з української громадської організації «Жіночі перспективи».

У п’ятницю, 24 лютого 2023 року, ми відвідали переконливу ланч-зустріч із Мартою Чумало, ключовою фігурою в українській організації громадянського суспільства «Жіночі перспективи».

Марта, яка нещодавно була нагороджена Премією Улофа Пальме в галузі прав людини 2023 року, поділилася своїм багаторічним досвідом у захисті прав жінок в Україні, зокрема в контексті триваючої війни, насильства та утисків.

Протягом заходу Марта поділилася глибокими міркуваннями щодо викликів і стійкості українських жінок, які борються за свободу в охопленій конфліктом країні.

Разом із Trude Falch, керівником відділу Norwegian People’s Aid (NPA), обговорювали, як ефективно мобілізувати опір і сприяти розвитку справедливих та відкритих суспільств за таких складних умов.

Зустріч, що відбулася в офісі NPA в Stortorvet, залучила учасників до змістовної розмови. Захід, який проходив англійською мовою, підкреслив важливість міжнародної співпраці та необхідність підтримки ініціатив із захисту прав людини в регіонах, які постраждали від війни. Зустріч запропонувала цінні перспективи та стратегії, залишивши нас із відчуттям невідкладної потреби долучитися до зусиль, спрямованих на підтримку України.

Усвідомлюючи важливість цих питань, Марта висловила велике бажання дізнатися більше про роботу Mental Health and Human Rights Info (MHHRI) і дослідити, як посібник і навчальні ініціативи MHHRI можуть принести користь її роботі в Україні.

Це призвело до подальшої продуктивної зустрічі, на якій Марта, яка керує декількома притулками в Україні, окреслила основні проблеми, зокрема переповненість притулків для внутрішньо переміщених осіб, зростання випадків домашнього насильства, перевантаженість системи охорони здоров’я, що не справляється з потребами у сфері психічного здоров’я, та недостатню підтримку з боку держави у документуванні випадків сексуального насильства, що відлякує жінок від звернення за допомогою.

Співпраця з громадсько організацією «МАРТ»
«Покрашення захисних механізмів  дітей»

Громадська організація Mental Health and Human Rights Info (Осло, Норвегія) спільно із громадсько організацією «МАРТ»  провела навчальний курс  «Покрашення захисних механізмів  дітей, які зазнають травм в умовах надзвичайної ситуації та війни»

для психологів та інших фахівців, що працюють із дітьми та їх родинами в умовах надзвичайної ситуації та війни.

 

Мета навчального курсу:

  • Надати інформацію та практичні інструменти психосоціальної підтримки дітей, орієнтованої на стійкість під час гострих періодів війни та періодів затишшя;
  • Надати психологам та іншим фахівцям глибоке розуміння реакцій дітей на стрес і травму;
  • Надати  інформацію та практичні інструменти для роботи над поліпшенням захисних механізмів дітей, які зазнали страждань, травми та горя;

В рамках курсу було представлено огляд  розладів психічного здоров’я дітей, спричинених травматичними подіями. Наскрізна увага була приділена методам допомоги дітям із травматичними спогадами, тривогою, нападами паніки, проблемами з харчуванням та  само-ушкодженням, а також формуванню психологічної стійкості дітей в умовах війни та кризи.

В рамках курсу було проведено 8 онлайн-вебінарів (по 2,5 год) один раз на тиждень протягом вересня – листопада 2023 р.

Співпраця з кафедрою психології Університету Осло
Загальні права людини та психічне здоров’я: Психологічні погляди на війну в Україні – Кафедра психології (uio.no) 10.10.2023

На цій зустрічі основна увага була приділена психічному здоров’ю українців, з особливою увагою до ситуації внутрішньо переміщених осіб (ВПО).

Сесія включала презентації та дискусії від різних експертів і професіоналів, які працюють у цій галузі.

Зустріч розпочалася зі вступного слова Beate Seibt та Helen Suizu Norheim після чого українські науковці Світлана Пащенко та Наталія Булатевич надали оновлену інформацію про поточну ситуацію та їхню роботу. Nora Sveaass надала оновлену інформацію про взаємозв’язок прав людини та психічного здоров’я українців, спираючись на свій багатий досвід.

Haakon Engen Gabrielsen поділився ідеєю своєї роботи зі стрес-менеджментом і тренуваннями стійкості як в Норвезькій армії, так і зі студентами в Києві. Анна Федіна виступила з темою про потреби у сфері психічного здоров’я українських біженців та тих, хто залишився в Україні, на основі її роботи в MHHRI.

Насамкінець, Laure Isaac розповіла про програму обміном студентами між Осло та Києвом, наголосивши на спільних зусиллях студентів-психологів.

Зустріч завершилася підсумковою сесією, відкритими дискусіями та практичними завданнями для забезпечення безперебійної роботи Ukraine Response group.

Резюме дослідницької роботи, проведеної за підтримки MHHRI Лютий – травень 2024

Організація MHHRI пишається тим, що  підтримує ключовий дослідницький проект,  спрямований на вивчення викликів та потреб українських жінок-біженок, під керівництвом Laure Isaac, студентки останнього курсу магістратури з соціальної психології в Університеті Осло.

Laure Isaac, студентка останнього курсу магістратури з соціальної психології в Університеті Осло, проводить дослідницький проект для написання магістерської роботи, який присвячений досвіду українських жінок-біженок, що оселилися в Норвегії разом із дітьми, а також їхнім поточним потребам. Це дослідження має на меті дослідити їхні потреби та погляди на майбутнє в Норвегії, а також їхні думки стосовно повернення в Україну.

Щоб зібрати дані, її українська колега з MHHRI провела 10 інтерв’ю з учасницями. Кожне інтерв’ю тривало від 30 хвилин до години. Інтерв’ю були зосереджені на поглядах учасниць на власне майбутнє в Норвегії,  думках щодо повернення в Україну та сферах, де вони потребують додаткової підтримки. Результати цього дослідження матимуть практичне застосування, надаючи учасникам дослідження ресурси для психологічної допомоги та інформуючи норвезькі установи про те, як краще підтримувати українських біженців.

Співпраця з Норвезькою радою у справах біженців (NRC ) , 2023
” Важливі навички в періоди стресу.”

Цього року наша плідна співпраця з Норвезькою радою у справах біженців продовжилася, демонструючи значні результати та зміцнюючи наше партнерство.

Разом ми реалізували кілька ініціатив, спрямованих на покращення психологічного благополуччя та підвищення обізнаності про важливість психічного здоров’я.

Однією з найвизначніших подій цього року став вебінар, який ми провели на тему ” Важливі навички в періоди стресу.” Цей вебінар був розроблений, щоб надати учасникам практичні поради та стратегії для управління стресом і підтримання психічного здоров’я під час нестабільності та напруженості.

Вебінар: ” Важливі навички в періоди стресу.”

  • Дата: 16.11.2023
  • Тривалість: 2 години
  • Кількість учасників: 245
  • Організатори та спікери: Elisabeth Ng Lagndal, Helen Christie

Проект «Допомога помічникам», 2024 р.

MHHRI із задоволенням продовжує співпрацю з Норвезькою радою у справах біженців (NRC) через постійну підтримку співробітників NRC в рамках проекту «Допомога помічникам».

Огляд проекту:

Ця ініціатива спрямована на надання критично важливої психологічної підтримки українським працівникам та волонтерам Норвезької ради у справах біженців, які працюють у центрах прийому біженців. Проект створений для того, щоб вирішити дві основні проблеми, з якими вони стикаються : вплив їхньої роботи на особистість та професійні вимоги, з якими вони стикаються.

Ключові деталі проекту:

• Експертна фасилітація: Досвідчені психологи проводять онлайн-групи підтримки, до складу яких входять 5-6 учасників. Ці сесії, тривалістю по дві години  кожна, забезпечують безпечне середовище для обговорення емоційного навантаження від роботи та отримання порад щодо вирішення складних ситуацій, з якими вони стикаються у своїй галузі .

Прогрес та досягнення:

  • Групова робота під керівництвом психолога Зої Турківської показала значний успіх. Задоволені початковими позитивними результатами, деякі учасники висловили бажання продовжити роботу з нею. Під експертним керівництвом Зої команда досягла суттєвих результатів у вирішенні критичних проблем. Для подальшого покращення психологічної атмосфери та зміцнення стійкості команди до стресу, Зоя надала ще 13 сеансів понад початкову угоду.
  • Крім того, ми запровадили сесії, орієнтовані на ресурси, під керівництвом психолога Ольги, яка успішно провела чотири сеанси, спрямовані на подальшу підтримку персоналу NRC.

Ми пишаємося досягнутим прогресом і залишаємося відданими підтримці добробуту відданих працівників NRC, які продовжують свою важливу роботу.

Співпраця з Global Mental Health Network Norway (GMHN)

Семінар для норвезьких партнерів з психічного здоров’я та психосоціальної підтримки в Україні 23.11. 23

Основною метою семінару, організованого Ragnhild Dybdahl від імені мережі та FHI, було створення комплексного огляду актуальних ініціатив у галузі психічного здоров’я та психосоціальної підтримки в Україні. Ці зусилля спрямовані на те, щоб визначити людей, які  залучені до цих проектів, де вони працюють і з ким співпрацюють.

Семінар розпочався вітальним словом Knut Nyfløt з FHI. Потім Ragnhild Dybdahl окреслила передумови та цілі заходу. Heidi Westborg Steel надала огляд партнерів-учасників та їхні проекти. Учасники представили короткі презентації з детальною інформацією про свої організації, партнерства, географічні регіони та тематику проектів. Інформація про психічне здоров’я та права людини (MHHRI) також поділилися своєю роботою. Семінар завершився підведенням підсумків та обговоренням подальших кроків, з поточними зусиллями зі збору більшої кількості даних від додаткових організацій.

Співпраця з Amnesty Norway and Norwegian Peoples aid
Семінар : «Жінки та війна в Україні», 2024

16 лютого в Осло відбувся семінар на тему «Жінки та війна в Україні», організований організаціями Amnesty Norway та Norwegian People’s Aid.

Сесія під назвою «Заходи реагування, відновлення та правосуддя перехідного періоду з точки зору «Жіночої перспективи» була зосереджена на впливі війни на психічне здоров’я жінок, ролі жінок у відновленні після травми та використанні міжнародних і національних інструментів для забезпечення прав та правосуддя для жінок

Семінар був побудований навколо ключових питань, пов’язаних із впливом війни на психічне здоров’я жінок, зростанням сексуального та гендерного насильства (СГН), роллю жінок у заходах реагування та відновлення, а також застосуванням міжнародних та національних інструментів для забезпечення прав жінок і правосуддя.

Участь  Mental Health and Human Rights Info (MHHRI):

Основними моментами семінару стали потужні свідчення та проникливі коментарі учасників. Однією з них була Анна Федіна з MHHRI, яка надала цінну інформацію про навчання помічників в Україні, наголосивши на важливості оснащення людей необхідними навичками для допомоги у відновленні після травми та підтримки психічного здоров’я.

Співпраця з Norsk-Ukrainsk Hjelpeorganisasjon

В рамках стажування ми надали підтримку Ользі Ачарадзе у створенні незалежної
асоціації “Norsk-Ukrainsk Hjelpeorganisasjon.”

Ця організація була заснована професіоналами в галузі охорони здоров’я та соціальної роботи, які переїхали до Норвегії через війну в Україні. Ці фахівці прагнуть використати свій досвід, щоб допомогти українцям подолати стрес і адаптуватися до нового життя як в Україні, так і в Норвегії.

Ключовим елементом їхньої місії є цілісний погляд на людство, який підкреслює вроджений потенціал кожної людини для змін і зростання, що найкраще реалізується в спільноті, яка підтримує її.  Завдяки навчанню, яке проводить MHHRI через свої посібники, члени організації будуть краще підготовлені для підтримки українських помічників і професіоналів як у Норвегії, так і під час повоєнної відбудови України.

Семінар: «Як допомогти дітям, що зазнали сексуального насильства I»

Триденний тренінг, присвячений підтримці фахівців, які працюють з дітьми, що зазнали сексуального насильства.

• Дата: 8,9,10 березня 2024

• Тривалість: 6 годин щоденно

• Учасники: 18

• Доповідачі: Nora Sveaass, Helen Christie, Elisabeth Ng Lagndal, Mari Bræin.

Цей тренінг був частиною ширшої ініціативи організації “Mental Health and Human Rights Info” в Осло. Мета полягала в проведенні очного сертифікаційного навчання для українських психологів і спеціалістів, які працюють з дітьми та родинами в Норвегії. Основна увага була зосереджена на темі «Як допомогти дітям, що зазнали сексуального насильства в умовах війни, конфлікту чи гуманітарної кризи».

Наша мета – надати українським фахівцям навички, необхідні для підтримки та відновлення психічного здоров’я своєї нації.

 

Супервізія

Щоб забезпечити учасників можливістю ефективно навчати інших за допомогою цього посібника, 20 квітня було проведено комплексну шестигодинну онлайн-супервізію. Ця сесія надала учасникам глибокі знання та допомогла їм здобути необхідні навички й упевненість для самостійного проведення навчання за змістом посібника.

Семінар: Сексуальне та гендерне насильство щодо чоловіків, хлопчиків та/включно осіб ЛГБТІК+ в умовах гуманітарної допомоги

У червні 2024 року фахівці організації “Mental Health and Human Rights Info” (MHHRI) провели важливий тренінг в Осло, спрямований на навчання українських психологів та спеціалістів, які працюють з українськими біженцями в Норвегії.

Тренінг був розроблений для того, щоб охопити критичний і часто ігнорований аспект травматичного досвіду, з яким стикаються ці люди.  Суспільна стигматизація та глибоко вкорінені гендерні норми традиційно перетворювали проблему сексуального насильства над чоловіками та хлопчиками на приховану кризу. Усвідомлюючи глибокий вплив такого досвіду на психічне здоров’я та загальне самопочуття, фахівці MHHRI прагнули забезпечити спеціалізовану підготовку, яка б не лише покращила теоретичне розуміння учасників, але й озброїла їх практичними терапевтичними навичками.

Під час тренінгу учасники вивчали комплексну навчальну програму, яка охоплювала психологічні, культурні та етичні аспекти роботи з постраждалими від сексуального насильства в зонах конфлікту. Програма включала поєднання лекцій, інтерактивних майстер – класів та аналізу конкретних випадків, забезпечуючи міцну основу для розуміння складнощів, пов’язаних з підтримкою чоловіків, які зазнали насильства.

Успішне завершення цього тренінгу українськими психологами та фахівцями знаменує собою значний крок до довгострокової відбудови України. Сертифікат, виданий MHHRI, є визнанням досвіду учасників у цій важливій сфері та підкреслює важливість постійного професійного розвитку в галузі психічного здоров’я та прав людини. Цей тренінг акцентує увагу на важливій ролі фахівців з питань психічного здоров’я у  лікуванні наслідків війни, особливо тих, що часто залишаються прихованими та піддаються стигматизації.

Семінар: «Як допомогти дітям, що зазнали сексуального насильства II»

• Дата: 26,27,28 квітня 2024

• Тривалість: 6 годин щоденно

• Учасники: 11

• Доповідачі: Helen Christie, Elisabeth Ng Lagndal, Helen Suizu Norheim

Після проведення першого тренінгу ми отримали запит на повторний у зв’язку з актуальністю теми. Комплексний триденний тренінг було проведено з 26 по 28 квітня, зосереджуючись на опануванні професіоналів навичками, необхідними для підтримки помічників, які працюють з дітьми, що зазнали сексуального насильства.

 

Основною метою семінару було вирішення психологічних та емоційних потреб дітей, які зазнали сексуального насильства, особливо в під час війни, конфлікту чи гуманітарної кризи. Навчання охоплювало широкий спектр тем, включаючи терапевтичні підходи, комунікаційні стратегії та етичні міркування, пов’язані з роботою з такими вразливими групами населення.

Вплив та мета:

Цей тренінг був розроблений, щоб надати українським фахівцям знання та інструменти, необхідні для ефективної підтримки та відновлення психічного здоров’я постраждалих дітей та їхніх родин. Щоб забезпечити учасників можливістю ефективно навчати інших за допомогою цього посібника, у травні було проведено комплексну шестигодинну онлайн-супервізію.

Співпраця з Children and War foundation 
Тренінг: Навчання технік зцілення (ТРТ)

  • Дати: 15-16 червня 2024 року
  • Тривалість: 6 годин щоденно
  • Учасники: 10 осіб
  • Організатори та спікери: Elisabeth Ng Lagndal, Helen Christie, Anna Fedina

Нещодавній тренінг з Навчання технік зцілення (ТРТ) відбувся в офісі MHHRI в Осло. Проведений англійською мовою, тренінг був більш ефективним, оскільки не потребував перекладу. Цей тренінг був спрямований на підготовку фахівців, які працюватимуть з постраждалими від війни та біженцями в Палестині, на Близькому Сході та в Україні.

Цей курс був спеціально розроблений для палестинських та українських психологів, надаючи їм інструменти та знання, необхідні для ефективної психологічної підтримки дітей, які пережили травматичні наслідки війни.

Курс ТРТ охоплював основні принципи відновлення після травми, зосереджуючись на практичних підходах та методах, які допомагають дітям подолати психологічні наслідки їхнього досвіду. Учасники брали участь у практичних сесіях, де вони навчалися проводити сеанси відновлення після травм з дітьми, враховуючи їхні індивідуальні потреби, вік та емоційний стан.

Усі наші посібники з гендерного насильства можна безкоштовно завантажити на вебсайті MHHRI.

Для допомоги помічникам, які працюють з жінками, хлопцями, чоловіками та дітьми, які зазнали сексуального насильства, було розроблено три посібники з гендерного насильства. Ці посібники доступні різними мовами, що дозволяє як постраждалим, так і помічникам отримувати інформацію рідною мовою, при цьому  зберігаються єдині заголовки та нумерація. Такий багатомовний підхід полегшує навчання, коли учасники та тренери розмовляють різними мовами. Кожен посібник містить набір вправ на заземлення, які постраждалі можуть використовувати для управління емоціями як самостійно, так і разом із помічником. Крім того, ці вправи можуть бути корисними також для самих фахівців у відновленні власних ресурсів.

Facebook та Instagram

На нашій сторінці MHHRI у Facebook та в Instagram ми постійно публікуємо нові актуальні статті, які додаємо на наш веб-сайт, а також події та відео. Ми також щойно запустили нашу нову сторінку в LinkedIn!

Ми цінуємо відгуки та коментарі

Ласкаво просимо нових підписників! Сподіваємося, що наш контент буде для вас корисним. Інформаційний бюлетень Mental Health and Human Rights Info– це бюлетень, який має на меті надати інформацію про певну тему в рамках нашої роботи, що охоплює порушення прав людини в зонах війни та конфлікту, а також питання психічного здоров’я. Наша мета — створювати бюлетень у форматі короткої “лекції”, де ви зможете знайти актуальну інформацію стосовно конкретної теми з точки зору психічного здоров’я. Ви будете отримувати нашу розсилку 5 разів на рік.

Ми будемо вдячні за ваші ідеї та рекомендації щодо інших тем, які ви хотіли б побачити в цьому інформаційному бюлетені. Якщо ви плануєте захід на дотичну тематику, будь ласка, дайте нам знати, щоб ми могли включити інформацію про вашу подію в наш бюлетень.

Якщо ви знаєте когось, хто був би зацікавлений в отриманні цього електронного бюлетеня, будь ласка, перешліть його та заохочуйте їх підписатися.

З повагою,

Бережіть себе та всього вам найкращого.

Команда Mental Health and Human Rights Info
post@hhri.org
www.hhri.org
To the top